Nic śmiesznego

Tytuł oryginalny: Nic śmiesznego
Gatunek: Dramat, Komedia
Rok: 1995
Reżyseria: Marek Koterski
Scenariusz: Marek Koterski
Muzyka: Bernard Kawka

Marek Koterski dla przeciętnego polskiego widza znany jest przede wszystkim z świetnego zresztą „Dnia świra”. Lecz jego wcześniejszy film „Nic śmiesznego” opowiadający także losy Adasia Miauczyńskiego (nie mylić jednak tych postaci) nie jest według mnie wcale gorszy, a nawet pod pewnymi względami przewyższa bardziej znany, późniejszy obraz polskiego reżysera. Film nie spodoba się każdemu, bo jest to bardzo specyficzne dzieło przepełnione czarnym humorem.

Na początku filmu znajdujemy się w kostnicy, gdy to pewni sanitariusze szpitalni przeglądają zwłoki, a w jednym z nieboszczyków, których mają przygotować do pogrzebu rozpoznają znanego reżysera filmów pornograficznych – Adama Miauczyńskiego. Cała akcja filmu przedstawiona jest w postaci retrospekcji, opowiada nam nieszablonowe życie głównego bohatera, jego pierwsze nieudane przygody w filmowym biznesie i liczne miłości, aż do momentu śmierci.

W produkcji tej usłyszymy wiele świetnych dialogów, przy niektórych wręcz będziemy umierać ze śmiechu, ale na końcu filmu ja osobiście bardzo współczułem Adasiowi, gdyż nawet jego śmierć była żałosna. Na dodatek słowa samego odchodzącego umarlaka (w tej roli Cezary Pazura): „I jak ja stanę przed bogiem, czy bogami może? Co będę reprezentował gdy zacznę przestawać być?”. Niesamowite jest jak film, podczas którego co chwila się śmiejemy na końcu skłania do refleksji i porusza tak uniwersalne treści bytu. Polecam miłośnikom polskiego kina na wysokim poziomie.

Reklamy

One thought on “Nic śmiesznego

  1. Las krzyży rozwalił system w tym filmie 😀 Świetny jest, chociaż mam wątpliwości, czy lepszy niż „Dzień Świra”. Dwie bardzo dobre komedie(?), które uwielbiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s