Jabłka Adama

Tytuł oryginalny: Adams æbler
Gatunek: Czarna komedia, dramat
Rok: 2005
Reżyseria: Anders Thomas Jensen
Scenariusz: Anders Thomas Jensen
Muzyka: Jeppe Kaas

Film młodego duńskiego reżysera Andersa Jensena jest według mnie jednym z najlepszych wśród europejskich w ostatnich kilku latach. Jest w nim wszystko co powinien zabierać dobry film – świetne dialogi, dramat, przesłanie (nie z tych tanich), dobre zdjęcia oraz specyficzny humor. Nie jest to raczej film z tych trudnych do odbioru, właśnie poprzez komediową konwencję reżyser przedstawia nam wcale nie błahe tematy w sposób niezwykły.

Do małego wiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego trafia tytułowy Adam, neonazista, dla którego największym wzorcem osobowym jest Adolf Hitler. Jego wychowawcą staje się pastor Ivan, który ma bardzo specyficzne podejście do podopiecznych. Na wstępie Adam dostaje możność wybrania sobie zadania, które zobowiązuje się wypełnić podczas pobytu w ośrodku. Od niechcenia rzuca, że może zrobić ciasto z jabłoni stojącej przed budynkiem. Wszyscy dookoła jego wydają mu się szurnięci, z Ivanem na czele, który to uważa, że wszystkie złe rzeczy, które mu się przytrafiły są karą od Boga i pokornie się z nimi godzi. Jego misja upieczenia jabłecznika wcale też nie jest prosta jak się wydawało.

To co podaje nam Jensen jest naprawdę czymś niezwykłym i nietypowym, neonazista, który w nowym miejscu wydaje się być najbardziej normalnym ze wszystkich? Film okraszony także bardzo pasującą do niego muzyką. Za obraz ten, młody duński reżyser (mimo 40 lat ma już Oscara na koncie) otrzymał także wiele nagród na różnych europejskich festiwalach. Na pewno nie na próżno.

Reklamy

2 thoughts on “Jabłka Adama

    • Odpisz po seansie, czy zrobił na Ciebie wrażenie, bo to dość specyficzne podejście reżysera, Nie mówię, że jakieś arcydzieło, ale naprawdę solidna produkcja według mnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s