Amores perros

Tytuł oryginalny: Amores perros
Gatunek: Dramat, Thriller
Rok: 2000
Reżyseria: Alejandro González Iñárritu
Scenariusz: Guillermo Arriaga
Muzyka: Gustavo Santaolalla

„Amores perros” to wielki debiut Iñárritu, który to od tamtego czasu zyskał sławę oraz wielu wiernych fanów na całym świecie. Warto wspomnieć kilka słów o samym reżyserze, bo to postać bardzo barwna. Jako młodzieniec zaczynał pracę jako DJ, już w wieku 23 lat współtworzył jedną z najbardziej znanych rozgłośni radiowych w Meksyku. W tym czasie nakręcił też kilka mniejszych reklamówek do telewizji, a następnie wyjechał studiować do USA, gdzie też stworzył kolejne filmy i reklamy, które zostały już zauważone. Przełomem był właśnie początek XXIw. i jego pierwszy poważny pełnometrażowy film – wspomniane „Amores perros”.

Akcja filmu dzieje się w stolicy Meksyku, jednym z największych miast świata. Fabuła jest wielowątkowa, przedstawia osobne losy kilkoro osób, które mają wspólny mianownik – wypadek samochodowy. Bohaterowie są bardzo odmienni mimo, że mieszkają w tym samym mieście, to reprezentują bardzo różne światy.
Octavio jest jednym z głównych bohaterów, to kilkunastoletni, zagubiony chłopak, mieszkający w skromnych warunkach ze swoją rodziną i zakochany… w żonie swojego brata, z którą planuje ucieczkę. Pieniądze na nią chce zdobyć w nielegalnych walkach psów.
Drugą historią jest wątek romansu pięknej modelki Valerii z wydawcą Danielem, który dla niej porzuca rodzinę i dotychczasowe życie.
Ostatnim i kto wie czy nie najciekawszym wątkiem jest historia Chivo, ulicznego wyrzutka z przegranym życiem, którego córka nie chce znać, a na starość dorabiającym jako płatny zabójca.

„Amores perros” mimo, że ukazuje bardzo dramatyczne losy to jest też filmem bardzo dobrze trzymającym w napięciu. Film uczy nas jak z pozoru bagatelne decyzje mogą się jednak w konsekwencji okazać ważnymi zwrotami, jak W jednej chwili człowiek może stracić bardzo wiele, by ktoś inny w tym samym czasie dużo zyskał. W obrazie tym wspaniały jest jeszcze klimat, także dzięki genialnej ścieżce dźwiękowej, a sam scenariusz jest bezbłędny. Zdecydowanie film do którego można wracać wielokrotnie.

Reklamy

One thought on “Amores perros

  1. Ten film jest po prostu genialny, zmienił moje postrzeganie kina. Nie dosyć, że trzyma w napięciu to jeszcze jest mądry.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s